VIGA kulturhistorisk museum er navnet på det nye museet på Odderøya

Arkitekttegning av det nye museumsbygget på Odderøya, Kristiansand. Foto: Helen & Hard.
Foto: Helen & Hard.

Vest-Agder-museets nye museum i Nodeviga på Odderøya, Kristiansand har fått sitt navn: VIGA kulturhistorisk museum.

VIGA forteller om museets innhold og verdier og peker direkte mot bukta, vannet og dagens identitet og lokasjon (Nodeviga). Det at VIGA er en metafor for trygg havn og et møtepunkt synes vi passer svært godt – særlig for barn og unge som skal besøke museet.

“Det nye museet på Odderøya skal være både et by- og regionhistorisk museum og et maritimt museum. VIGA er overgangen fra det maritime til det landbaserte og binder disse to sammen på en god måte”, sier direktør i Vest-Agder-museet John Olsen.

Følg VIGA på Facebook og Instagram.

Hvordan ble navnet VIGA?

Prosessen med navnevalget har vært grundig; Vi hadde først en konkurranse hvor publikum kunne spille inn forslag. Den vakte stort engasjement. Totalt kom det inn rundt 100 ulike forslag. Disse er videre behandlet av museet og museets styre – med bistand fra eksterne miljøer. I siste runde var det Kobbel Kunstbyrå som bidro frem mot det endelige resultatet.

“Vest-Agder-museet er opptatt av å formidle det lokale og regionale historien, samtidig arbeider vi også med prosjekter som strekker seg langt utenfor vår egen region. Vi har derfor ønsket oss et navn som ikke begrenser oss i hverken geografi eller tematikk”. Direktør i Vest-Agder-museet John Olsen.

Om det nye museet

Museet skal bli en nasjonal og internasjonal attraksjon, og formidle Sørlandets historie både lokalt, regionalt – og internasjonalt.

Museet skal formidle Kristiansands og regionens historie, med særlig vekt på vår felles maritime arv. Bygget skal også fungere som en levende arena for skiftende utstillinger, arrangementer og publikumsaktiviteter. Det nye museet tilrettelegges for et bredt publikum i alle aldre, med et spesielt fokus på barn og unge.

“Vi gleder oss stort til at Kristiansand endelig skal få et kulturhistorisk museum i bykjernen. Og at vi kan bidra til å videreutvikle Odderøya som Norges mest spennende kultur-øy. Jeg håper at det nye navnet vil skape begeistring både hos publikum og ansatte. Og jeg er sikker på at det vil hjelpe oss å få fram de gode historiene på en perspektivskapende og original måte.” sier Thomas Vidnes Hansen Hagen, leder for seksjon for forskning, formidling og forvaltning i Vest-Agder-museet.

VIGA kulturhistorisk museum vil sammen med Kunstsilo, Kilden teater og konserthus og Knuden gjøre Odderøya i Kristiansand til en av Nord-Europas mest spennende kulturdestinasjoner.

VIGA kulturhistorisk museum åpner i 2028.

VIGA Kulturhistorisk museum Odderøya Kristiansand - Vest-Agder-museet. Foto Helen & Hard (2026).
Foto: Helen & Hard.