Vest-Agder-museet hadde publikumsrekord for fjerde år på rad i 2025. Totalt besøk på Vest-Agder-museets 11 museer i 2025 var 163 473, en økning på 18,5 % fra fjorårets besøksrekord.
– Vi er veldig glade for at stadig flere bruker museene og tilbudene våre. Dette viser at publikum opplever at vi er relevante og en ressurs i lokalsamfunnene, sier direktør i Vest-Agder-museet John Olsen. Jeg har også lyst å fremheve at det gode besøket også er et resultat av god støtte fra, og samarbeid med, mange frivillige miljøer. Fra 2026 har vi også felles årskort med Aust-Agder museum og arkiv, og vi håper det vil bidra til at enda flere besøke museene i hele Agder.
Tar man med publikumsaktiviteter på eksterne arenaer (foredrag, vandreutstillinger med mer) har vi totalt et besøkstall 172 551, en økning på 8,4 % fra 2024.
Flekkefjord museum, Kristiansand kanonmuseum, Odderøya museumshavn, Tingvatn fornminnepark og DS Hestmanden – Norsk krigsseilermuseum har alle satt besøksrekorder i 2025.
Ny arkeologisk utstilling om folkevandringstiden på Tingvatn fornminnepark, nytt bryggeanlegg i Nodeviga ved Odderøya museumshavn og DS Hestmanden – Norsk krigsseilermuseum sin seilas med Frigjøringskonvoien som markerte 80-årsjubileet for frigjøringen fra okkupasjonen, var noen av aktivitetene som bidro til besøksrekorden.
Om Vest-Agder-museet
Vest-Agder-museet består av elleve spennende besøksmål: Kristiansand museum, Gimle Gård, Odderøya museumshavn, Kristiansand kanonmuseum, Setesdalsbanen, Mandal museum, Sjølingstad Uldvarefabrik, Lista museum, Flekkefjord museum, D/S Hestmanden – Norsk krigsseilermuseum og Tingvatn forminnepark.
Og i 2028 åpner vårt nye kulturhistoriske museum i Nodeviga på Odderøya i Kristiansand.
Pressekontakt:
John Olsen
Direktør Vest-Agder-museet IKS
Tlf: +47 930 07 567
Les mer om noen av det som skjedde i museene i 2025:
DS Hestmanden seiler Frigjøringskonvoien 2025 – The Liberation Convoy
Ny arkeologisk utstilling på Tingvatn fornminnepark: De udødelige
Offisiell åpning av det nye bryggeanlegget i Nodeviga på Odderøya
