Fotoutstillingen «BRUDD 2014 – bidrag til grunnlovsjubileet» fortsetter sin vandring i Vest-Agder. Den har nå kommet til Flekkefjord, der den står i Sundeparken fram til 9. november.
Den norske historien om 200 år med demokrati og nasjonalt fellesskap er også en historie om avmakt og ensomhet. I den store fortellingen om oss, om Norge og det norske, er det mange som faller utenfor. Det er noen av dem utstillingen «BRUDD – bidrag til grunnlovsjubileet 1814-2014″ handler om. Blant annet finner du fortellinger om fornorskning av den samiske kulturen, om oppdragelsesanstalter, rasebiologi, kropp, tuberkulose, papirløshet og utviklingshemming. Vi får også innblikk i hverdagen til ungdommer med rusavhengighet gjennom deres egne bilder.
Vest-Agder-museet har sammen med fem andre norske museer laget utstillingen, kuratert av Rune Eraker.
- Her kan du lese mer om BRUDD 2014.
- En kortere artikkel finner du her.
Utstillinga er en del av Den kulturelle skolesekken i Flekkefjord.
Neste – og siste – stopp i Vest-Agder er Nordberg fort på Lista. Utstillinga åpner der 12. november.
Brudd 2014 ankommer Sundeparken. De solide betongfenderne utstillinga er montert på manøvreres på plass. Foto: Gunhild Aaby.