Premiere på dokumentarfilmen «Det nye landet» og Susie & The Spuds konsert

30. oktober kl 20:00-22:00 | Kristiansand

Storymakers og Vest-Agder-museet inviterer til premiere på dokumentarfilmen «Det nye landet» som handler om utvandringen fra Agder til Amerika 1825 – 2025.

Sett av torsdag 30. oktober 2025 kl. 20.00 – 22.30!

Gratis entré!

I tillegg blir det Americanakonsert med Susie & The Spuds!

Filmskaperne Ole Bernt Tellefsen og Kristian Landmark er selvfølgelig med denne kvelden og det blir en kort panelsamtale etter filmen som vises på Aladdin Scene, rød sal, i Kristiansand.

Foajeen cocktailbar/kafe har åpent før og etter arrangementet.

Dokumentarfilmen "Det nye landet" handler om utvandringen fra Agder til Amerika 1825 - 2025.
Dokumentarfilmen «Det nye landet» handler om utvandringen fra Agder til Amerika 1825 – 2025.

Crossings 200 – Om jubileet

Gjennom nye perspektiver skal 200-års jubileet for den første organiserte utvandringen fra Norge aktualisere landets utvandringshistorie, og bidra til økt inkludering og forståelse for dagens flerkulturelle samfunn. Ett lands utvandrer er et annet lands innvandrer, da som nå. Hvordan kan vi sammenligne de to? Hva er likheter og forskjeller? Les mer.

En gjeng skuelystne unge menn i Farsund ca. 1900 som kikker lengselsfullt på reklameplakater for Amerikabåten.
En gjeng skuelystne unge menn i Farsund ca. 1900 som kikker lengselsfullt på reklameplakater for Amerikabåten. Foto Vest-Agder-museet Lista / Agderbilder.