Båttur i byfjorden i Flekkefjord med museumsskøyta MS Solstrand

Museumsskøyta Solstrand.
Museumsskøyta Solstrand.

Fra sommeren 2026 kan du dra på båttur i Flekkefjords byfjord med museumsskøyta MS Solstrand.

Museumsskøyta MS Solstrand fra 1936, med sine karakteristiske dunk-dunk lyd, er en del av bybildet i Flekkefjord. MS Solstrand er et viktig kulturminne og representer historien til en hel generasjon fartøy som i dag er borte fra fiskeflåten.

Båttur i Flekkefjord med museumsskøyta MS Solstrand.

Turen følger Lafjordens og Stolsfjordens kystlinje. Man får oppleve Sørlandets dramatiske naturen – bratte klipper, lune bukter, hytter og hus på isolerte holmer og skjærgård. Industri, fiske, båtbyggeri, sjørøvere og internasjonal handel har alle spilt en viktig rolle her. Turen varer i ca. 1 time.

Om Solstrand

Solstrand ble bygd for brødrene Håkon og Leif Midtbø fra Åna-Sira. Etter krigen flyttet de til Rekefjord i Sokndal. Brødrene Midtbø eide skøyta fram til 1985. I perioden fra 1985 til Flekkefjord Museum overtok skøyta i 1989 var den i privat eie.

MS Solstrand ble vernet i 2023

Riksantikvaren har godtatt Flekkefjord museum og Flekkefjord Kommunes søknad om verning 20.10.2023. Vedlikehold pågår hos Norsk Fiskefartøyvernsenter og Frank Midtbø.

Les mer om MS Solstrand:

Museumsskøyta Solstrand: Fra fiskeskøyte til museumsskøyte