Åpning av vandreutstilling «Fremtid for fortid – folkevandringstid Lister»

11. april kl 11:00-12:00 | SALT Farsund

Folkevandringstiden (375—550 evt.) var Listers gullalder. I denne turbulente perioden av europeisk historie aner vi framveksten av et mer avansert og sofistikert samfunn her i Lister.

Sporene fra den gangen finner vi rundt oss, fra hav til hei. For å løfte fram vår gamle historie, våre felles røtter, er fem gjenstander fra fem ulike kommuner valgt ut.
Disse blir formidlet gjennom tekst, bilder, film og ikke minst gjennom kopier som viser hvordan de så ut da de var nye for 1500 år siden.
Den offisielle åpningen finner sted ved SALT Farsund 11. april 2026 kl. 11:00. Kom og bli med for å lære om historien og løfte fram den rike kulturarven fra Lister!

 

Åpningen blir markert ved taler og hilsener.

 

HILSENER FRA
Ordfører i Farsund Ingrid Merethe Williamsen
Ordfører i Hægebostad Jan Petter Gysland
Fylkesvaraordfører Rune André Sørtveit Frustøl
Museumsdirektør John Olsen
Prosjektleder Samuel Høiland

 

Utstillingene er å finne i hver av de fem deltakerkommunene, Farsund (SALT), Kvinesdal (Kulturhuset), Lyngdal (ALTI), Hægebostad (Stompen) og Åseral (Minne). I løpet av året vil alle gjenstandene vandre mellom kommunene, dermed blir det mange muligheter for å så og lære noe nytt om fortiden, der du vandrer i din kommune. Dette er også en gylden anledning å besøke nabokommunen om du ikke klarer å vente på det neste.

 

Det vil være mindre markeringer ved de andre utstillingene ved en senere anledning.
Vi ønsker alle hjertelig velkommen til åpning