Du er her: Vest-Agder-museet>Museene>Gimle Gård>Nyheter

Gimle Gård

Nyheter

VAM_Gimle_Gaard_RGB
herresalong,

Brannsikringen av Gimle Gård er i gang!

Til tross for publikumsstengte dører i sommer, er det stor aktivitet i hovedbygningen på Gimle. Husets brannsikring oppgraderes vesentlig, og værelsene fylles med håndverkere og arbeidere.

06.09.2011 Elin L. Pettersen

Over hele huset, i alle værelser fra loft til kjeller, skal det installeres et moderne vanntåkesystem og et nytt aspirasjonsanlegg. Samtidig skifter vi ut store deler av det elektriske anlegget. Hensikten er å oppgradere brannsikringen vesentlig for å bevare Gimle for fremtiden. For at arbeidet skal utføres så skånsomt og sikkert som mulig i denne fredete bygningen, forutsettes det god planlegging og tilrettelegging. Et av tiltakene våre er å pakke ned og magasinere alle klenodier i husets værelser.
Stue Gimle 

Med en grundig dokumentasjon av værelsene og gjenstandene i forkant, sikrer vi oss at gjenstandene finner tilbake til sin opprinnelige plass når arbeidsfolkene avslutter arbeidet. Møblene blir i hovedsak værende i sine respektive rom, men de tildekkes og beskyttes. Arbeidsfolkene blir grundig satt inn i hvilke hensyn som må vises i dette unike hjemmet, og alt arbeidet gjøres under tett oppfølging av museet. På denne måten sikrer vi at bygningen og interiørene tas vare på etter beste evne. Men vi må innrømme at det kjennes underlig å tømme værelsene for gjenstander..!



Utskriftsvennlig
 
kulturnett logo
Design og utvikling av Recommended Norge