Nytt album fra Gimle Gård er tilgjengelig på nett
Digitale Bilder i Vest-Agder, DBVA, har digitalisert mer enn 900 historiske fotografier fra Gimle Gård på sine nettsider. Det nyeste albumet inneholder bilder av 123 Kristiansandere datert 1870-1890, og de fleste portretter er merket med navnelapper.
28.02.2010
Kathrin Pabst
Flere album fra Gimle Gård forteller om livet på gården fra ca. 1850 til 1980. Albumet som nå ble lagt ut viser venner og bekjente av Arenfeldt-søstrene Charlotte og Adolphine og deres tre nieser Ingertha (som var moren til Gimles siste eier, Titti Arenfeldt Omdal), Hanne og Laura. Familien holdt utstrakt kontakt med flere kjente familier i byen.
Følgende bilder er ikke fra albumet, men viser familien som har samlet portrettene:
Bilde: Bernt Holms datter Petronelle Arenfeldt med sine tre døtrene i begynnelsen av 1850-årene: Fra venstre: Charlotte, Julie, Petronelle og Adolphine. En fjerde datter døde 17 år gemmel. Sønnen Adolph Arenfeldt er ikke med på bildet.
Bilde: Sommeren 1868 på Kongsgård. På bilde bl.a. Adolph Arenfeldt (stående til høyre med hatt), hans kone Othilie Isaachsen og hans svigerfar konsul Isaachsen (sittende til høyre med hatt).
Bilde: Adolph Arenfeldt (1824-1909) i midten, med (fra venstre) datteren Laura, datteren Ingertha, sønnen Julius, svigersønnen Friis, datteren Hanne og Hannes førstfødte på fanget.
Se
www.dbva.no, stikkord GIMLE for å se alle bilder fra gården. Bilder fra det nyeste albumet har numrene GIM-12-1-1 til GIM-12-1-123.
Dersom du kjenner til personene på bildene og kontakten de hadde til Gimle Gård, vil vi sette pris på en kort e-post om dette (
k.pabst@vestagdermuseet.no).
Utskriftsvennlig